

Wczoraj, 29 kwietnia 2025 r. miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 75-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Nasza biblioteka to nie tylko książki, wydarzenia kulturalne, to także, a przede wszystkim wieloletni czytelnicy. Bez nich – ich osoby, uśmiechów, życzliwości, odwiedzin - nie byłoby wczorajszego wydarzenia, jakim był ten przepiękny jubileusz.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Zielona Góra Pan Marcin Pabierowski, zastępca Prezydenta Zielonej Góry Pan Marek Kamiński, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pan Jarosław Skorulski, Kierownik Biura Obsługi Sołectw Pan Paweł Wawryk oraz Pani Dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska.
Obchody w tak doniosłym dniu były wspaniałą okazją do podziękowań za wieloletnią współpracę z wieloma osobami m.in. Panem Mariuszem Zalewskim, Panią Urszulą Zamiatałą, Panem Jerzym Żeteckim, Panem Mariuszem Rosikiem, Panem Władysławem Kondrasem. Sześć pracowników naszej Biblioteki otrzymało wyróżnienie – medal Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medale zostały wręczane przez Pana Pawła Klimczaka Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim oddelegowanego przez Wojewodę Lubuskiego. Natomiast dwoje pracowników otrzymało awans zawodowy na kustosza i starszego kustosza. Podziękowaniom nie była końca, gdyż również czytelnicy z naszych Bibliotek zostali wyróżnieni za swoje zaangażowanie, chęć czytelnictwa oraz częste odwiedziny. To podniosłe i uroczyste spotkanie ubarwił występ muzyczny studentów klasy wokalnej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym niesamowitym wydarzeniu, za słowa pełne nadziei, otuchy oraz wsparcia. Dziękujemy, ze jesteśmy częścią lokalnej społeczności oraz jest nam niezmiernie miło, że tyle lat działamy dla Państwa i z Państwem!

Długi majowy weekend już za chwilę. Podpowiadamy, jakie lektury wybrać na ten piękny wiosenny czas. Może to dobry moment, by oderwać się od codziennych obowiązków i zrobić coś dla siebie, czyli zaszyć się w naszym ulubionym miejscu, wziąć w ręce książkę i przenieść się do innej rzeczywistości.
ŁUT SZCZĘŚCIA - AURELIE VALOGNES
Granville, Francja, rok 1968.
6-letni Jean trafia pod opiekę do babci Lucette. Miał zostać na chwilę, został zdecydowanie dłużej. Mama chłopca zostawiła go, by ułożyć sobie życie w stolicy i sprowadzić dziecko do siebie. Lata mijają, a gorycz chłopca i brak matczynej miłości mocno na niego oddziałowują. Najlepiej jest mu z babcią, która z całego serca troszczyła się o wnuka i robiła wszystko, aby zostąpić mu matkę.
To propozycja idealna dla osób lubiących wątki o rodzicielstwie, samotności, wolności, szczęściu, uczuciach i marzeniach.
"Ci, których najbardziej kochasz, przychodzą i odchodzą, wyjeżdżają i wracają. Za każdym razem zabierają ci kawałeczek serca. Ale przecież nie wyrzekniesz się miłości ze strachu, że będziesz musiał trochę cierpieć? Czy tyle szczęścia nie jest warte ukłucia w serce?"
NIE PYTAJ - MARIA BIERNACKA-DRABIK
Jedno zdarzenie, które odbija się piętnem na wielu pokoleniach...
Inga po tragicznym wypadku swojej matki poszukuje odpowiedzi na pytanie związane z pochodzeniem rodzicielki. Im głębiej dziewczyna zaczyna kopać w przeszłości, tym bardziej odkrywa to, czego chciałoby się uniknąć. A jak już się powiedziało A... Prawda może okazać się okrutna i tragiczna.
TAJEMNICA - to głównie ona przewija się przez karty całej powieści. Jest ona skrywana od ponad 50 lat i dotyczy nie tylko matki Ingi, lecz także ludzi wokół niej żyjących. Tajemnica jest związana z kłamstwami, które zostały przekazywane, by ochronić siebie, lękiem o życie, czy bólem po stracie i wyrządzonych krzywdach.
KRĄG KOBIET PANI TAN - LISA SEE
Tan Yunxien żyje na przełomie XV i XVI wieku w Chinach i poznajemy ją na przestrzeni lat. Jako 8-latka trafia pod opiekę dziadków, gdy jej mama umiera. Babcia jest szanowaną lekarką i uczy dziewczynę podstaw medycyny oraz przekazuje pozyskaną wiedzę. Po 15 roku życia Tan wychodzi za mąż i przeprowadza się do domu męża - Ogrodu Pachnących Rozkoszy. Tam przeżywamy z nią dorosłe życie żony - porody, opiekę nad innymi kobietami, przygotowywanie mikstur dla chorych, dbanie o domostwo czy jej więź z przyjaciółką Meiling.
Wyjątkowość i wielowymiarowość tej powieści przyciąga uwagę, a do tego dochodzi niezwykła oryginalność. Bardzo mocno opisana jest w tej książce kultura chińska, a także jej obyczaje, co budzi duże zainteresowanie w czytelniku. Autorka przenosi swoich odbiorców w elitarny, chiński świat, w którym trudno jest być kobietą.
To powieść dla osób lubiących nietuzinkowe historie, z których coś się wynosi, a co więcej siła kobiet ukazana w powieści fascynuje i buduje, natomiast historyczne szczegóły skłaniają do sięgnięcia po inne książki w takim klimacie!
TĘSKNIĘ ZA TOBĄ - HARLAN COBEN
Kat Donovan pracuje w nowojorskiej policji. Jej przyjaciółka zakłada w imieniu Kat aplikację randkową. Tam dziewczyna odnajduje swojego byłego narzeczonego. Jednak podejrzewa, że za jego profilem nie kryje się jej dawna miłość. Kto pragnie podszyć się pod mężczyznę i jaki ma w tym cel? Kat po latach dalej gnębią morderstwo ojca i inne niewytłumaczone sprawy. Jak policjantka poradzi sobie z demonami przeszłości, które nie pozwalają jej ruszyć do przodu? Czy kobiecie uda się wyjaśnić sprawę śmierci ojca i dlaczego jej wielka miłość zostawiła ją zaraz po trudnych doświadczeniach?
ZBIERACZE BORÓWEK - AMANDA PETERS
To smutna powieść.
To powieść pełna emocji.
Pewnego dnia na plantacji borówek dochodzi do tragedii. Rodzina nie może znaleźć najmłodszego dziecka. Kilkuletniej dziewczynki o imieniu Ruthie. W tajemniczych okolicznościach dziecko znika. To lato zostanie zapamiętane do końca życia. Rodzina jednak wierzy w to, że dziewczynka nie umarła i mają nadzieję na jej odnalezienie.
Sytuacja, jaka miała miejsce tego konkretnego lata ma ogromny wpływ na kolejne lata poszczególnych członków rodziny. Każdy z domowników tęskni za Ruthie, a kolejne nieszczęścia nie pozwalają cieszyć się życiem. Mijają lata, a wiara w to, że Ruthie gdzieś jest na tym świecie nie gaśnie.
Ta nastrojowa powieść wdziera się do głębi czytelnika, by na długo pozostawić ślad w jego głowie. Do tego dochodzi głęboka refleksja nad sytuacją, która przytrafiła się indiańskiej rodzinie. Jest to powieść o tajemnicach, żałobie, stracie, rodzinie i wierze. Ma ona w sobie dużo nostalgii, a to czyni ją wyjątkową.
KOROWÓD - JAKUB MAŁECKI
Niesamowita gratka dla nieszablonowych czytelników oraz fanów literatury pięknej. Silne emocje, relacje międzyludzkie, poszukiwanie siebie - takich tematów często dotyka Jakub Małecki. Okrasza to wrażliwością i dodaje refleksyjności. To warto znać i warto czytać.
ONA I DOM, KTÓRY TAŃCZY - MAŁGORZATA OLIWIA SOBCZAK
Historia rodzinna trzech kobiet: Antoniny, Józefiny oraz Iwy. Trzy pokolenia, wiele tajemnic, historii, a wszystkie skupione wokół jednego miejsca - domu w Drewnicy.
Z tej książki wypływa autentyczność, a ulokowanie akcji w dość ciekawym miejscu, do dziś kusi swoją magią, sielskością i wspaniałym klimatem Żuław. Nostalgia, magia, delikatność, sekrety - właśnie to można odnaleźć w powieści autorki.

Rok 2025 jest rokiem obchodów 75-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.
Długa historia naszej instytucji kultury to wspaniała okazja do świętowania wieloletniej działalności, obecnego funkcjonowania oraz wyrażania wdzięczności za popularyzację czytelnictwa i pracę bibliotekarzy, a także podziękowania czytelnikom za bycie częścią naszej społeczności!